W sobotę, 20 maja ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna wyświęcił pięciu nowych kapłanów dla diecezji pelplińskiej. Ogarniamy szczególną modlitwą księży neoprezbiterów, aby byli wiernymi i świętymi szafarzami Bożych tajemnic. Galeria zdjęć »

Dokładnie dzisiaj, 17 maja mija 42 lat kapłaństwa naszego Księdza Proboszcza. Jako cała wspólnota parafialna, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech Pan Bóg obdarza zdrowiem i swoim błogosławieństwem w kapłańskiej posłudze, szczególnie w prowadzeniu naszej parafii ku zbawieniu, a Maryja Matka Kapłanów ogarnia swoim matczynym płaszczem. Wszystkiego dobrego, Księże Proboszczu!Galeria zdjęć »

13 maja 1917 roku miało miejsce pierwsze objawienie w Fatimie, które trwało do 13 października 1917 roku. Matka Boża objawiła się dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Prosiła, aby odmawiali różaniec w intencji pokoju na świecie. Dzisiaj również mija 42 lat od zamachu na św. Jana Pawła II na placu św. Piotra w Watykanie (13.05.1981).

Z tej racji zgromadziliśmy się wieczorem w naszej pelplińskiej katedrze, aby odmówić różaniec i uczestniczyć w procesji fatimskiej i nabożeństwie majowym w intencji naszej parafii i naszych rodzin, a także w intencji pokoju na świecie i świętych powołań do służby w Kościele. Galeria zdjęć »

Kociewskie Centrum Kultury wraz z parafią Katedralną w Pelplinie zapraszają na kolejną edycję “Nocy Muzeów”, która odbędzie się w sobotę, 20 maja. 

Tego dnia Muzeum Diecezjalne im. Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie będzie otwarte od godziny 12:00, wstęp bezpłatny.

Na odwiedzających czeka nie lada gratka, ponieważ będzie wystawiony oryginał Biblii Gutenberga.

Reszta informacji zawarta jest na plakacie.

Każdego roku, 4 maja strażacy, w dzień imienin swojego patrona: św. Floriana, obchodzą Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Z tej racji, w sobotę, 06 maja w Bazylice Katedralnej odbyła się uroczysta msza święta w intencji strażaków, którą sprawował ks. kan. Janusz Szulist. Uczestniczyli w niej ochotnicy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej z Miasta i Gminy Pelplin wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi oraz władzami samorządowymi. Galeria zdjęć »

W czwartek, 04 maja ceremoniarze i ministranci naszej parafii wraz z opiekunami udali się na wycieczkę jednodniową do Gdyni i Rumii. Pierwszym punktem było Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie dzieci mogły również sprawdzić swoją kreatywność. Następnie udaliśmy się na klif i molo w Orłowie w Gdyni. Po wspólnym spacerze nad morzem, dotarliśmy się na trochę szaleństwa do JumpCity w Rumii. Oczywiście wyjazd nie byłby udany, gdybyśmy na końcu nie odwiedzili McDonalds. W tym miejscu serdecznie dziękujemy księdzu Proboszczowi za życzliwość i wsparcie naszego wyjazdu ministranckiego. Galeria zdjęć »

03 maja jest dla naszej Ojczyzny podwójną Uroczystością, ponieważ obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji, a także wspominany główną patronkę naszej Ojczyzny - Maryję Królową Polski. Z tej racji podczas każdej Mszy św. miało miejsce odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a Msze świętą o godz. 13.30 sprawował ks. kan. Janusz Szulist w intencji naszej parafii i Ojczyzny.Galeria zdjęć »

Galeria zdjęć »W sobotę, 29 kwietnia odbył się w Pelplinie Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Bazylice katedralnej koncelebrowaną przez 40 kapłanów. Liturgii przewodniczył Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. W czasie Mszy świętej wręczono dyplomy i nagrody, finalistom diecezjalnego konkursu liturgicznego, który odbył się po raz trzeci w wersji online w czasie tegorocznego Wielkiego Postu. Druga odsłona spotkania odbyła się na terenie Stadionu Miejskiego w Pelplinie, gdzie odbyły się konkurencje lekkoatletyczne, piłka nożna oraz wspólna zabawa.

Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych to wymowny znak ukazania swojej służby przy ołtarzu. Służba Liturgiczna przybywa do Bazyliki Katedralnej, aby podziękować za swoją posługę, ale też zaszczepić w sobie Bożego Ducha, by dalej rzetelnie i gorliwie pełnić swoją posługę.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło ponad 1200 osób z 46 parafii Diecezji Pelplińskiej.

Zjazd Służb Liturgicznych nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca wielu organizacji. Pragnę podziękować wszystkim kapłanom, rodzicom, opiekunom, sponsorom oraz rodzicom ministrantów z Pelplina, którzy włożyli wiele serca, aby ten dzień na naszych ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i scholii parafialnych był wielkim świętem wspólnoty diecezjalnej.

ks. Grzegorz Miotk
           Diecezjalny Duszpasterz
           Służb Liturgicznych

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry