W marcu  łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne.
Dzisiejszą Mszą św. o godz. 12.00 rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 i 2, oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Program rekolekcji przedstawiony został przez katechetów w szkole. Rekolekcje trwać będą do środy, 21 marca.
Gorzkie Żale o godz. 15.00.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie żale:
– z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40
– z udziałem młodzieży o godz. 13.10.

W poniedziałek (19 marca) przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Jest to dzień modlitw za mężczyzn i ojców oraz ich misje w Kościele, rodzinach i świecie.
Msze św. w Bazylice katedralnej o godz. 7.00 i 8.00 w kościele Bożego Ciała o godz. 17.00 i 18.00.

W środę o godz. 17.30 w kościele Bożego Ciała wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

Droga Krzyżowa (w piątek) w kościele Bożego Ciała:
– o godz. 16.00 z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III,
– o godz. 17.00 z udziałem dzieci starszych,
– o godz. 18.00 z udziałem dorosłych w łączności ze Mszą św.,
– o godz. 19.00 z udziałem młodzieży.

W przyszłą niedzielę (25 marca), Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. O godz. 10.00 Msza św. z błogosławieństwem palm w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Błogosławieństwo palm przed każdą Mszą św.
Rekolekcje dla młodzieży trwać będą od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy.

Spowiedź święta dla parafii katedralnej w Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek od godz. 15.30 do godz. 17.30.

Wspólny różaniec przy relikwiach św. Jana Pawła II codziennie o godz. 7.30 w katedrze.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30 do 17.00.

Odeszli do wieczności:
śp. Ryszard Chmielecki, zam.: Pelplin, ul. Sambora 3
śp. Stanisław Szczeciński, zam.: Pelplin, Plac Grunwaldzki 9
śp. Krzysztof Ebertowski, zam.: Pelplin, ul. Słoneczna 37
śp. Ryszard Jaszewski, zam.: Pelplin, ul. Kościuszki 15A
śp. Genowefa Guz, zam.: Pelplin, ul. Kościuszki 44
Naszych zmarłych polecajmy Bożemu miłosierdziu.

Na przeżywanie Wielkiego Postu i wytrwanie w naszych postanowieniach wielkopostnych niech dobry Pan Bóg udziela nam Swojego błogosławieństwa.