W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.
Rozpoczął się czas Wielkiego Postu. Kościół Święty przypomina: Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.
Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.
Dzisiaj suma o godz. 10.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego Wiesława Śmigla. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup udzieli posługi lektoratu i akolitatu klerykom Seminarium Duchownego.
Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy we Mszy św. o godz. 13.30.
Gorzkie Żale o godz. 15.00. Kazania pasyjne w tym roku głosił będzie ks. kanonik prof. Janusz Szulist. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie żale:
– z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40
– z udziałem młodzieży o godz. 13.10.
Pierwszą niedzielą Wielkiego Postu (5 marca) rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych. Msze św. z nauką rekolekcyjną w Bazylice katedralnej o godz. 8.00 i 18.00, od poniedziałku (6 marca) do środy (8 marca). Rekolekcje głosił będzie ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. dr Sławomir Kunka.
We wtorek (7 marca) przypada 75. rocznica śmierci Sługi Bożego biskupa Konstantyna Dominika (1942). Zachęcamy do nawiedzenia cmentarza, na którym spoczywa Sługa Boży oraz do modlitw w intencji pomyślnego zakończenia Jego procesu beatyfikacyjnego. Zwracamy się z gorącą prośbą, aby o łaskach i cudach wyproszonych za wstawiennictwem Sługi Bożego Księdza Biskupa Konstantyna Dominika wierni powiadamiali swojego duszpasterza bądź bezpośrednio Kurię Diecezjalną Pelplińską.
Tego dnia o godz. 11.15 pobłogosławimy nową tablicę na domu w którym mieszkał Sługa Boży.
Msza św. o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 we wtorek (7 marca) w Bazylice katedralnej o godz. 11.30. Do udziału we Mszy św. serdecznie zapraszamy. Uczczenie Sługi Bożego odbędzie się na terenie Zespołu Szkół nr 2 podczas spotkań i akademii. Po Mszy św. udamy się na parafialny cmentarz.
W środę (8 marca) o godz. 18.00 Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny w 545. rocznicę poświęcenia Bazyliki katedralnej w Pelplinie. Do udziału w Uroczystości serdecznie zapraszamy. Mszą św. wieczorną zakończymy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych.
W czwartek o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
Droga Krzyżowa (w piątek) w kościele Bożego Ciała:
– z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III o godz. 16.00,
– z udziałem dzieci starszych o godz. 17.00 ze Mszą św. pierwszopiątkową,
– z udziałem dorosłych o godz. 18.00 przed Mszą św. wieczorną,
– godz. 19.00 Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży ze Mszą św.
Wspólny różaniec przy relikwiach św. Jana Pawła II codziennie o godz. 7.30 w katedrze.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu codziennie w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30.
ks. Tadeusz Brzeziński
Proboszcz parafii katedralnej