W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wszyscy ludzie prowadzący badania naukowe stawiali sobie za cel służenie integralnemu dobru człowieka.

Trwa czas Wielkiego Postu. Kościół Święty przypomina:

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:

– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.

Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu. 

Dzisiaj Mszą św. o godz. 12.00 rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 i 2 oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Program rekolekcji przedstawiony zostanie przez wychowawców w szkole. Rekolekcje trwać będą do środy, 25 marca.

Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy we Mszy św. o godz. 13.30.

Gorzkie Żale o godz. 15.00. Kazania pasyjne głosi Ojciec duchowny seminarium ks. Aleksander Dziadowicz. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

Gorzkie żale: 
– z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40
– z udziałem młodzieży o godz. 13.10.

W środę (25 marca) przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, na Mszy św. o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej będziemy mogli podjąć duchową adopcję dziecka poczętego. 

Przypomnijmy: jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej z dwudziestu Tajemnic Różańca oraz modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Można także dołączyć dowolnie wybrane praktyki, np. częstszą spowiedź i Komunię św., adorację Najświętszego Sakramentu czy pomoc osobom potrzebującym. Wszystkich, którzy pragną włączyć się we wspólną modlitwę Kościoła zapraszamy do udziału we Mszy św., modlitwy można odebrać w zakrystii abyśmy mogli przygotować się poprzez wspólną modlitwę do przyjęcia adopcji duchowej. Tego dnia dziękować będziemy za dwudziestotrzylecie Diecezji Pelplińskiej.

W czwartek o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

W piątek Droga Krzyżowa w kościele Bożego Ciała:

– o godz. 16.00 z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III,
– o godz. 17.00 z udziałem dzieci starszych,
– o godz. 18.00 z udziałem dorosłych w łączności ze Mszą św.,
– o godz. 19.00 z udziałem młodzieży.

W przyszłą niedzielę (29 marca), Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Msza św. z błogosławieństwem palm w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego Wiesława Śmigla. Błogosławieństwo palm przed każdą Mszą św. Palmy będzie można nabyć przed Bazyliką katedralną.

Od 30 marca do 1 kwietnia odbędą się rekolekcje dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Rekolekcje wygłaszane będą na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie.

Spowiedź święta dla parafii katedralnej w Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek od godz. 15.30 do godz. 17.30.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu codziennie w Bazylice katedralnej od godz. 8.30.

Na przeżywanie Wielkiego Postu i wytrwanie w naszych postanowieniach wielkopostnych niech dobry Pan Bóg udziela nam Swojego błogosławieństwa.

ks. Tadeusz Brzeziński 

Proboszcz parafii katedralnej

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry