W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła wyrządzonego im przez członków wspólnoty kościelnej, aby właśnie w Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i swoje cierpienia.

Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina:
Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki. Post obowiązuje w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

Mszą św. o godz. 12.00 i 16.00 rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Program rekolekcji przedstawiony został przez wychowawców w szkole. Rekolekcje trwać będą do środy, 29 marca.

W środę o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek o godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
Tego dnia o godz. 18.00 w Muzeum Diecezjalnym – w ramach „Koncertów czwartkowych” – pieśni wielkopostne w wykonaniu zespołu wokalnego „Amoroso”.

Droga Krzyżowa (w piątek) w kościele Bożego Ciała:
– z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III o godz. 16.00,
– z udziałem dzieci starszych o godz. 17.00,
– z udziałem dorosłych o godz. 18.00,
– o godz. 19.15 Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży w Bazylice katedralnej.

Gorzkie Żale o godz. 15.00.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie Żale z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40

Chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzimy w pierwszą sobotę miesiąca (1 kwietnia) w godzinach przedpołudniowych.   

W przyszłą niedzielę (2 kwietnia), Niedziela Palmowa Męki Pańskiej.
Błogosławieństwo palm przed każdą Mszą św.
O godz.:
– 10.00 Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Arkadiusza Okroja.
– 11.00 otwarcie kiermaszu przez Biskupa Pomocniczego.
– 11.45 Inscenizacja Niedzieli Palmowej, uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy (zbiórka ul. Kanonicka i przemarsz do katedry).
– od godz. 12.00 do 16.00 w Barokowym Zespole Parkowym odbędzie się Kiermasz Wielkanocny, podczas którego będzie można nabyć m.in.: potrawy oraz wypieki postne i wielkanocne, ozdoby świąteczne, miody i przetwory z miodów i wiele innych dań... Zaplanowane jest zwiedzanie ogrodów oraz wystawy pt. „Ogrody Biskupie kiedyś i dziś”. Odbędą się również warsztaty związane z tradycjami Wielkiej Nocy na Kociewiu.

Spowiedź św. przed Świętami Wielkanocy z udziałem kapłanów dekanatu pelplińskiego w Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek od godz. 16.30 do 17.30.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej (od poniedziałku do piątku).

ks. Tadeusz Brzeziński 
Proboszcz parafii katedralnej

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry