W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Módlmy się, abyśmy my, chrześcijanie, w obliczu nowych wyzwań, wspierali zawsze ochronę życia modlitwą i działaniami społecznymi.
Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w Bazylice katedralnej i kościele Bożego Ciała są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.
Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.
Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00.
Z udziałem dzieci o godz. 11.40.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
W środę o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W czwartek o godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
– w pierwszy piątek miesiąca (1 kwietnia) spowiedź św. od 16.30.
Droga Krzyżowa:
– z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III o godz. 16.00,
– z udziałem dzieci starszych o godz. 17.00 z Mszą św.,
– z udziałem dorosłych o godz. 18.00,
– o godz. 19.15 Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży.
– w pierwszą sobotę miesiąca (2 kwietnia) chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzimy w godzinach przedpołudniowych.
W przyszłą niedzielę (3 kwietnia) Mszą św. o godz. 12.00 rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1, Zespołu Szkół nr 2, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Program rekolekcji przedstawiony został przez wychowawców w szkole. Rekolekcje trwać będą do środy, 6 kwietnia.
8 kwietnia, zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nasze pielgrzymowanie z rozważaniem Męki Pańskiej rozpoczniemy Mszą św. o godz. 20.00. Myśl przewodnia rozważań: „Droga Pojednania”. Trasa: Pelplin – Piaseczno. Osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje po każdej Mszy św. Szczegółowe informacje o wspólnej modlitwie na naszej stronie internetowej.
Wystawienie Najświętszego Sakramentu od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej (od poniedziałku do piątku).
ks. Tadeusz Brzeziński
Proboszcz parafii katedralnej