W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Módlmy się, abyśmy my, chrześcijanie, w obliczu nowych wyzwań, wspierali zawsze ochronę życia modlitwą i działaniami społecznymi.

Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w Bazylice katedralnej i kościele Bożego Ciała są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką. 

Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.
Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu. 

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00. 
Z udziałem dzieci o godz. 11.40. 
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

W środę o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek o godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
– w pierwszy piątek miesiąca (1 kwietnia) spowiedź św. od 16.30.
Droga Krzyżowa:
– z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III o godz. 16.00,
– z udziałem dzieci starszych o godz. 17.00 z Mszą św.,
– z udziałem dorosłych o godz. 18.00,
– o godz. 19.15 Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży.
– w pierwszą sobotę miesiąca (2 kwietnia) chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzimy w godzinach przedpołudniowych.

W przyszłą niedzielę (3 kwietnia) Mszą św. o godz. 12.00 rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1, Zespołu Szkół nr 2, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Program rekolekcji przedstawiony został przez wychowawców w szkole. Rekolekcje trwać będą do środy, 6 kwietnia.

8 kwietnia, zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nasze pielgrzymowanie z rozważaniem Męki Pańskiej rozpoczniemy Mszą św. o godz. 20.00. Myśl przewodnia rozważań: „Droga Pojednania”. Trasa: Pelplin – Piaseczno. Osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje po każdej Mszy św. Szczegółowe informacje o wspólnej modlitwie na naszej stronie internetowej.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej (od poniedziałku do piątku). 

ks. Tadeusz Brzeziński 
Proboszcz parafii katedralnej

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry