W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
Módlmy się, abyśmy my, chrześcijanie, w obliczu nowych wyzwań, wspierali zawsze ochronę życia modlitwą i działaniami społecznymi.

Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych.
Wszyscy uczestnicy nabożeństw w Bazylice katedralnej i kościele Bożego Ciała są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.

Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.
Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona będzie na Wyższe Seminarium Duchowne.   
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00.
Z udziałem dzieci o godz. 11.40.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

W środę (23 marca) o godz. 17.30 wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek (24 marca) o godz. 18.00 Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

W piątek (25 marca) przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia Papież Franciszek o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej zawierzy Niepokalanemu Sercu Maryi Rosję i Ukrainę. We wszystkich Bazylikach Polski pod przewodnictwem Księży Biskupów gromadzić się będą wierni w łączności z Ojcem Świętym, aby prosić o pokój na Ukrainie i o nawrócenie Rosji. 
Msze św. tego dnia w następującym porządku, o godz.:
– 7.00
– 8.00
– 16.00  Droga Krzyżowa dla dzieci.
– 17.00  Msza św. z prośbą o pokój pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Do wspólnej modlitwy zapraszamy braci z Ukrainy, którzy przebywają na ternie naszego miasta i gminy.
– 18.30  Msza św. wieczorna w łączności z Drogą krzyżową i przyjęciem duchowej adopcji. Jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej z dwudziestu  Tajemnic Różańca oraz modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Można także dołączyć dowolnie wybrane praktyki np. częstszą Spowiedź i Komunię św., adorację Najświętszego Sakramentu czy pomoc osobom potrzebującym. Osoby, które pragną podjąć duchową adopcję prosimy o przyniesienie świec.
– 19.30  Droga krzyżowa z udziałem młodzieży.
Tego dnia przypada 30. rocznica zmiany nazwy i reorganizacji Diecezji (1992).

Wystawienie Najświętszego Sakramentu od godz. 8.30 do Mszy św. wieczornej (od poniedziałku do piątku).

ks. Tadeusz Brzeziński
Proboszcz parafii katedralnej

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie | parafia-pelplin.pl

Powrót do góry