W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wszyscy ludzie prowadzący badania naukowe stawiali sobie za cel służenie integralnemu dobru człowieka.

Trwa czas Wielkiego Postu. Kościół Święty przypomina:

Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.

Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy we Mszy św. o godz. 13.30.

Gorzkie Żale o godz. 15.00. Kazania pasyjne głosi Ojciec duchowny seminarium ks. Aleksander Dziadowicz. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

Gorzkie żale:
– z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40
– z udziałem młodzieży o godz. 13.10.

W środę o godz. 17.30 w kościele Bożego Ciała wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Po Mszy św. wieczornej spotkanie dla wszystkich, którzy 25 marca br., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego pragną przyjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

W czwartek (19 marca) przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień modlitw za mężczyzn i ojców oraz ich misję w Kościele, rodzinach i świecie.

O godz. 18.00 w Bazylice katedralnej Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

W piątek Droga Krzyżowa w kościele Bożego Ciała:
– o godz. 16.00 z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III,
– o godz. 17.00 z udziałem dzieci starszych,
– o godz. 18.00 z udziałem dorosłych w łączności ze Mszą św.,
– o godz. 19.00 z udziałem młodzieży.

W sobotę, 21 marca 2015, Collegium Marianum, Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, organizuje w godz. 10.00-13.00 Dzień Otwarty Szkoły.

W programie możliwość spotkania z dyrekcją, gronem pedagogicznym i uczniami Collegium oraz sposobność obejrzenia budynku z internatem.

Nasza szkoła może poszczycić się ubiegłorocznym sukcesem zdanej matury w 100 %, jako jedna z 5 szkół w województwie pomorskim.  Oferuje uczniom możliwość rozszerzeń aż 10 przedmiotów.

Placówka zaprasza do Pelplina absolwentów gimnazjów wraz z ich rodzicami, a także wszystkich zainteresowanych działalnością Szkoły. Szkoła przylega do Katedry Pelplińskiej, mieści się przy Alei Cystersów 2 w Pelplinie. Kontakt: tel. 58 536 49 32, www.collegiummarianum.pl

W przyszłą niedzielę (22 marca) Mszą św. o godz. 12.00 rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 i 2, oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Program rekolekcji przedstawiony zostanie przez wychowawców w szkole. Rekolekcje trwać będą do środy, 25 marca.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu codziennie w Bazylice katedralnej od godz. 8.30.

Odeszła do wieczności:

śp. Ewa Eggert, zamieszkała w Pelplinie przy ul. Kopernika 1c/6

Naszą zmarłą polecajmy Bożemu Miłosierdziu

Na przeżywanie Wielkiego Postu i wytrwanie w naszych postanowieniach wielkopostnych niech dobry Pan Bóg udziela nam Swojego błogosławieństwa.