Zakończył się pierwszy etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy dwóch zabytkach z Bazyliki Katedralnej w Pelplinie: ołtarza z 1618 r., pw. Ukrzyżowania z obrazami Hermana Hana i Andrzeja Stecha, oraz relikwiarza z ołtarza głównego z 1634 r. z obrazem olejnym na blasze autorstwa Hermana Hana, najlepszego malarza doby manieryzmu i baroku w Polsce. Prace prowadzone były dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kurii Diecezjalnej w Pelplinie, reprezentowanej przez Biskupa Pelplińskiego ks. dr. Ryszarda Kasynę oraz ks. Infułata Tadeusza Brzezińskiego - Proboszcza Parafii Katedralnej.

Ministerstwo Kultury przyznało dotację w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytetu Ochrona Zabytków. Konserwacja przeprowadzona została przez zespół dyplomowanych konserwatorów dzieł sztuki, specjalistów z zakresu konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej: mgr Agnieszki Katarzyny Przepióry i mgra Michała Ziemkiewicza. Nad pracami nadzór konserwatorski sprawował Diecezjalny Konserwator Zabytków ks. Kanonik Wincenty Pytlik oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku. Obiekt został przebadany przez specjalistę z Zakładu Technologii i Technik Malarskich UMK w Toruniu, mgra Adama Cupę. Wykonane zostały badania spektograficzne XRF warstw próbek malarskich na spektrometrze rentgenowskim PW4025, analizy mikrochemiczne pigmentów, badania klasy związków organicznych, zdjęcia w świetle UV oraz w podczerwieni. Ołtarze te, to jedne z najcenniejszych zabytków na Pomorzu, posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i naukową, są przedmiotem badań naukowców. Zapraszamy do odwiedzenia Bazyliki Katedralnej w Pelplinie i podziwiania zabytków, które odzyskują swój dawny blask.