Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy pomniku z Ukrzyżowanym Chrystusem, znajdującym się w centralnym miejscu cmentarza parafialnego w Pelplinie. Prace konserwatorskie prowadzone przez dyplomowanych konserwatorów dzieł sztuki, w całości finansowane przez Parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie.

Program prac konserwatorskich, uzgodniony został z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Monumentalny zabytek, ok. 14 metrowy, powstał w latach 30-tych, XX-wieku, według projektu Wojciecha Durka. Pomnik ma formą krzyża na cokole, zwieńczony jest pełnoplastyczną figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, w dolnej kondygnacji płaskorzeźbionymi przedstawieniami Ostatniej Wieczerzy i Ofiary Melchizedeka, w górnej - wizerunkiem Matki Boskiej Bolesnej z sercem przebitym siedmioma mieczami.
U jego podnóża znaleźli swoje miejsce spoczynku: Sługa Boży biskup Konstantyn Dominik, pomordowani jesienią 1939 r. pelplińscy duchowni, ks. Janusz St. Pasierb, ks. R. Ciecholewski, ks. A. Liedtke. prof. Franciszek Sawicki i inne wybitne osobistości związane z Pelplinem.

Pomnik jest w złym stanie technicznym i estetycznym, jest zabrudzony, pokryty kilkoma warstwami łuszczącej się farby, miejscowo popękany, zaatakowany przez mikroorganizmy i grzyby.
Prace konserwatorsko-remontowe dotyczą całego pomnika, który zostanie oczyszczony z wtórnych warstw przemalowań, odkażony mikrobiologicznie, pęknięcia zostaną wzmocnione przeszyciami i ustabilizowane, wadliwe naprawy zostaną usunięte. Wykonane zostaną uzupełnienia formy i wypraw tynkowych, zabytek pomalowany będzie farbą mineralną oraz zabezpieczy przed działaniem wody i innych szkodliwych czynników.