W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Abyśmy opiekowali się światem stworzonym, który otrzymaliśmy jako bezinteresowny dar, żeby go pielęgnować i chronić dla przyszłych pokoleń.

Rozpoczął się czas Wielkiego Postu. Kościół Święty przypomina:
Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

Dzisiaj suma o godz. 10.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego Wiesława Śmigla. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup udzieli posługi lektoratu i akolitatu klerykom Seminarium Duchownego.

Gorzkie Żale o godz. 15.00 w Bazylice Katedralnej.
Kazania pasyjne w tym roku głosił będzie ks. W. Niemczewski. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
Gorzkie żale:
– z udziałem dzieci w niedzielę o godz. 11.40
– z udziałem młodzieży o godz. 13.10.
Pierwszą niedzielą Wielkiego Postu (14 lutego) rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych. Trwać będą do środy (17 lutego). Msze św. z nauką rekolekcyjną w Bazylice katedralnej o godz. 8.00 i 18.00. Rekolekcje głosił będzie ks. dr Radosław Karczewski.

W czwartek o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej Msza św. za Wyższe Seminarium Duchowne oraz modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

Droga Krzyżowa (w piątek) w kościele Bożego Ciała:
– z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym do klas III o godz. 16.00,
– z udziałem dzieci starszych o godz. 17.00,
– z udziałem dorosłych o godz. 18.00,
– o godz. 19.00 Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu do końca lutego w kościele Bożego Ciała od godz. 8.30.

Odeszli do wieczności:
śp. Jerzy Czech, zamieszkały w Nadleśnictwie 4a